Blog

Trabajar en Turquía

Burada yabancı olarak çalışmak için genellikle çalıştığınız şirket tarafından işlenen bir çalışma iznine ihtiyacınız vardır. Türkiye’de çalışmak zor olmak zorunda değildir, genellikle yabancı, genellikle İngilizce olan başka bir dilin konuşulduğu bir şirkette veya yerde çalışır.

Benim için başlangıçta biraz zordu, Türkiye’de ilk geldiğimde 9-14 yaş arası erkekler için özel bir okulda İngilizce öğretmeni olarak çalıştım ve okul müdürüyle tanıştığım işi bana verdikten sonra Türkçe bir kelime konuşmadım ama İngilizce dersinde Türkçe konuşmanın yasak olduğu için ideal olduğunu söyledi.

Her şey çok iyi çalıştı ve her zaman çevirmene yardım edebilecek birisi var, bu durumda dil bölümü vardı ve ayrıca kendi dilimi konuşan kendimi rahat hissettiğim bir İspanyol öğretmen vardı.
Normalde ne kadar büyük İstanbul olduğu için, şirketler ve işyerleri her otobüsün belirli bir bölgeye gittiği ve çalışanların evlerine en yakın olanları kullandıkları ulaşım hareketleri olan “hizmet” e sahiptir. Bu çok iyidir çünkü kamu hizmetine bağlı olmak her zaman en iyisi değildir, örneğin feribot hava durumuna bağlı olarak çalışmayı durdurur.

Artık personelin yüzde 80’inin İngilizce konuştuğu ve çoğu insanın Türkiye’den geldiğinden beri benim için her şeyin daha kolay olduğu bir otelde çalışıyorum.
Şimdi işime çok yakın yaşıyorum ve her gün yürüyorum, ancak kış için bir uyarı var, çünkü karda birçok rota kapatabilir ve işe gitmeyi zorlaştırabilir.
Çoğu işte ayrıca öğle yemeği dahil olan bir personel kafeteryası var ve genellikle çok eksiksiz.

Ayrıca çalışırken, otomatik olarak, çoğu ülkede olduğu gibi, kendisi ve ailesi için sosyal sağlık sigortası vardır.

Genel olarak, çalışma koşulları iyi ve bu yönüyle diğer ülkelerle çok fazla bir fark yoktur ve en büyük zorluk dil olacaktır.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

MÁS POPULAR

To Top