Blog

¿Sabes que Santa Claus nace en Turquía?

Dünya genelinde “Noel Baba” olarak da bilinen Avrupa ülkelerinde yaygın olarak Noel Baba olarak bilinen St. Nicholas, Anadolu’da yaşayan bir din adamıydı.

Sicilya, Napoli, Bari, Almanya’nın Frieburg ve New York şehrinde (koruyucu bir aziz olarak) sözde, 6 Aralık’ta düzenlenen anma törenleri ile önemi daha da artmaktadır.
Günümüzde, Noel Baba, şüphesiz, Myra Aziz Nikolaos’un şahsiyetlerini İskandinav ülkelerindeki büyük yürekli çocukların efsanevi Noel Baba, vasi ve sevinci ile birleştiren yarı dini ve çok popüler bir karakter. .

Bu karakterin temeli, İskandinav ülkelerinin eski inançlarından olup, Noel Baba’nın geyik tarafından çekilen bir kızak üzerinde gezdiği hikayeden anlaşılabilir.
Ancak, Myra’nın gerçek Aziz Nikolaosunun yaşadığı yer, asla kar olmadığı Akdeniz kıyılarındadır.


Çocuklarını ve zor durumda olan tüm insanları koruma arzusu ve kişiliği, belki de, kuzeyde kutsal bir varlığı olan ya da içinde kaybolmuş olan iyi bir tanrıya sahip sempatik yaşlı bir adama dönüştürülmüş ve dönüştürülmüştür. Noel gecelerinde ortaya çıkan ve çocuklara hediyeler getiren antik çağların karanlığı.
Bu durumun gerçekliğe ne kadar aykırı olursa olsun, Hristiyan ülkelerinde Noel Baba, çocukların hevesle beklediği özel bir arkadaş olan büyüleyici bir insan olarak var olur.

Onun tahıl satan bir ailenin oğlu olduğu bilinmektedir. Kendisi hakkında yazdığı dini kitaplarda, cennetten bir armağan olarak dünyaya geldiğini, ailesinin dualarından armağanı, fakirliğin kurtarıcısı olarak verdiği tüm yardım çalışmalarının bir armağanı olduğuna dikkat çekildi. Bebekten mucizelere de inanılıyordu.
Aziz Nikolaos’un ölüm günü, tüm Hıristiyanlar tarafından kutlanan 6 Aralık’tır. Ancak, bu tarihin tanımlanmış bir kaynağa dayandığı söylenemez.
Aziz Claus hakkındaki en eski referanslar, altıncı yüzyılın “Vita Sionitae” ve “Vita de Stratelatis” in eserleri kesin bir ölüm tarihi vermez.
Bu kaynaklarda, azizin doğum yeri Likya’nın en büyük limanı olan Patara olarak tescil edilmiştir.

Hıristiyanlığın ilk yıllarında Havari Paulos, Patara’da kaldıktan sonra yolculuğuna devam etti, Patara, İncil’de bahsedilen şehirler gibi.
Bu bölümde, Havari Pavlus’un üçüncü yolculuğunun arkadaşı Luke ile birlikte Milet’ten Kudüs’e dönerken Patara’da kalması ve muhtemelen daha büyük bir gemiyle geziye devam etmeleri.

Yıkılan Patara, San Nicolás doğduğu zaman zengin ve müreffeh bir şehirdi. Saint Nicholas’ın MS 3. yüzyılın sonlarında Patara’da doğduğu ve gençliğinin Myra rahibi olana kadar Patara’da geçirildiği söylenir.
Gençliğinde Filistin ve Mısır’a yaptığı gezilerden ve İmparator Konstantin döneminde ya da üçüncü yüzyılın sonlarında ve dördüncü yüzyılın başlarında yaşadığı geziden bahsedilir.

Ölümünden sonra, Avrupa’daki birçok şehirde kendi adına kilise inşa edildi. Bunlar arasında, 6. yüzyılda İstanbul’da inşa edilen Bazilika, en göze çarpan yapıdır. Rusya ve Yunanistan’ın en saygın azizlerinden biri olarak bilinen çocuklara, mahkumlara, denizcilere ve yolculara koruyucu olarak saygı duyuldu.

Referans: www.antalyakulturturizm.gov.tr

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

MÁS POPULAR

To Top