Estambul

¿Qué es la Tarjeta de Estambul (Istanbul Kart)? ¿Cómo utilizar?

İstanbul’a gelirseniz mutlaka sahip olmanız gereken bir kart olan İstanbul kartını kullanmak çok yaygın ve kolaydır. İşte İstanbul Kartı ve İstanbul Kart kullanımı ile ilgili sorular.

• İstanbul Kart (İstanbul Kart) nedir?
İstanbul Card, İstanbul’daki tüm toplu taşıma araçlarına vardığınızda kullanabileceğiniz toplu taşıma kartıdır. Bu kartı feribot, Marmaray, Metro, tramvay ve otobüs gibi birçok toplu taşıma aracında kullanabilirsiniz. Birçok turistik bölgede bulunan hizmetlerin fiyatları bile İstanbul kartı ile ödenebilir.

• İstanbul kartını nereden satın alabilirsiniz?
İstanbul kartı, genellikle daha fazla yolcuya sahip olan durakların yanındaki kiosklardan alınabilir. Eskiden “Akbil” adıyla anıldığı için, “Akbil” olarak masaya yazılan birçok mağaza ve pazardan içeride para alıp yükleyebilirsiniz. Beş yıldızlı bir otelde kalıyorsanız, İstanbul Kartı genellikle resepsiyon tarafından verilmektedir.

• İstanbul kartı nasıl kullanılabilir?
Kartı aldıktan sonra, genellikle tüm terminallerde bulunan şarj noktalarına gidebilir ve istediğiniz kadar para yatırabilirsiniz. Karttaki parayı çekemediğinizden, ne kadar kullanacağınızı tahmin ediyorsanız, o kadar fazla para koymamak daha iyidir. Bir toplu taşıma aracına binmeden önce turnikelerin içinden geçerken yeterli paraya sahip kartınızı kaydırmalısınız. Ya da bir otobüse bindiğinizde, kartı kullanmak için sürücünün yanındaki makineyi kullanabilirsiniz. Bir bip sesi duyduğunuzda, kartın kullanıldığı anlamına gelir.

• İstanbul kartı için ücretler nelerdir?
Bu kartı ilk defa satın aldığınızda 7 TL, her nakliye kullanımında 2,30 TL. Bir araçtan diğerine (belli bir süre içinde) transfer yapıyorsanız, sistem sizden 1.65 TL alacaktır. Bu transfer oranı sırasıyla 1,25 ve 0,85 TL’ye düşmektedir.

Kullanılabilecek paralar var mı?
İstanbul’da artık madeni para kullanılmıyor, ancak elektronik kart kullanılıyor. ” Ben sadece toplu taşıma araçlarını bir kez kullanacağım, bu yüzden bir kart almak istemiyorum ” diyorsanız, bu durumlar için tek kullanımlık jetonlar vardır. Ancak 2-3 kattan daha fazla nakliye kullanacaksanız, zaman ve paradan tasarruf etmek için İstanbul kartı daha ucuz olacaktır. İstanbul Kart’ın şarj noktalarından (yanlış) madeni paralar sağlayabilirsiniz.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

MÁS POPULAR

To Top