Gastronomía

Cocina Turca, Cultura de Comida y Los Hábitos Alimentarios en Turquía

Dünyada bilinen birçok mutfak arasında en güzel yerlerden biri olan Türk mutfağı, farklı ve değişik.

Bugün, yemek sanatının her dalında zengin örnekler veren Türk mutfağı; Yemek pişirme teknikleri, sofra ayarları ve benzersiz servis formlarıyla, dünyanın en iyi üç mutfağından biri olan Fransız ve Çin ile birlikte bilinir.

Genel olarak, Türk mutfağı; tahıllar, etler, sebzeler ve çeşitli etler su, çorbalar, zeytinyağı, kekler, içecekler, tatlılar ve otlar içeren yemekler ile hazırlanmaktadır.

Türk mutfağında da; Pekmez, yoğurt, tarhana ve bulgur (cuscus) gibi sağlıklı besinler görüyoruz.

Her şehirde farklı yemek yeme ve içme biçimleri, özel günler, kutlamalar ve törenlerin farklı zevkler anlamına gelmesi, aynı zamanda farklı bir anlama ve hatta kutsallığa da sahiptir.
Türkiye’ye gelirseniz, bavulunuzda mutlaka boş bir alan bırakmalısınız, böylece Türkiye’den giderken mümkün olduğunca farklı ve güzel tatlar yiyebilirsiniz.

Bu yazıda sizleri yemeğin kültürüne, yeme alışkanlıklarına, çeşitli yemek ve yemek araçlarına tanıtıyoruz.

Türkiye’de yemek kültürüne daha yakından bakmak için buradayız.

Türkiye’de Gıda Kültürüne Daha Yakın Bir Bakış

 Tavuk, koyun, dana eti ve kuzu en popüler etlerden. Bütün bu etler için kebap yapabilirsiniz. Döner kebap ve şiş kebap, dünyanın her tarafından tanıtılan kebap çeşitleridir. Ayrıca Türk köftesi, pideleri ve kebapları bölgeye göre farklı türlerde yapılmaktadır. Uzun yıllar boyunca Türklerin göçebe yaşamı ve geçim kaynakları bir kebap kültürü yarattı.
 Pastırma ve Türk usulü fermente sosisler, göçebe tarafından oluşturulan Türk yemekleridir. Çünkü bu gıdaların uzun süreli bileşimi göçebe yaşam için çok uygundur.
Sla Kesilen bir koyunun ya da baldırının, ayağının ya da bağırsağın başı boşa harcanmaz ve pişirilmez. Barsak çorbası ve çorba başı ayağı en lezzetli çorbalardan ikisi.
Turkey Türkiye’de konserve tekniğiyle taze meyve ve sebze depolamaktadırlar. Amaç kış için yiyecek hazırlamaktır. Bunlar arasında turşu ezmesi ve hazırlanması da vardır. Bu hazırlıklar, eski çağlardan beri Türk kadınının en önemli eseri olmuştur. Bu hazırlıklar
komşuları arasında yardım ve boş zaman değerlendirme değerlendirmesini oluşturdu . Bu aynı zamanda genç kadınlara beceri kazandırma gibi sosyal fonksiyonları da yerine getirdi.
Anato Anadolu’nun toprakları zeytinyağının doğduğu yerlerdir.
 Üzümler zeytin kadar önemlidir.
Vegetable Her sebze türü et veya etsiz olarak çeşitli şekillerde pişirilir. Sebzeler esas olarak Batı Anadolu’da tüketilmektedir.
Kalın bir tutarlılık ve bir ürün kolaylıkla sindirilebilir süt ile yoğurt  Türkler bir icadı olmaktadır. Aynı şekilde kelime içinde dünya çapında yayıldı.
 Bazı hayvanlar dini nedenlerle yemiyorum. Kartallar, akbabalar, şahinler, tüm sürüngenler, at eti, eşek eti dahildir. Domuz iyi yasak yiyecek biliniyor ama onların severler ve non için – Müslümanlar, birkaç kasap ve eski günleri büyük pazarları bir hala var.
 iyi bilinen tatlı Türk zevktir. Gelen tatlılar, sütlaç ve puding tavuk ve süt tatlılar, kabak tatlıları ve tatlı helvası olarak eklenmesi, baklava ve pasta Kadayıf Türkiye çapında yaygındır.
Most Su en kutsal içecek. Yemeklerin yanında çok tüketiliyor. Türklerin sokaklarında görülen Çeşme geleneği, suya atfettikleri önemi sembolize etmektedir.
 Türk kahvesi aslında kahve hazırlanır. Gelen ziyaretçiler kesinlikle servis edilecektir. Evlerde ve restoranlarda yemeklerden sonra en vazgeçilmez olan sıcak bir içecek.
 Çay en popüler sıcak içecektir. Türkiye genelinde yaygın olarak tüketilmektedir. Turkiye’ye Türkiye’den ayrılmadan önce çay ve çaydanlık ikram edilir. Ayran (yoğurt aromalı içecek), şalgam suyu, limonata, boza, salep da popüler meşrubatlardır. Kurutulmuş meyvelerden oluşan her türlü komposto.
 Kavrulmuş nohut, yer fıstığı, kuru üzüm, fındık, ceviz, badem en çok tüketilen fındıklardır. Her sokakta kesinlikle kuru bir ceviz dükkanı var.
Imız Alkollü bir içecek olarak Kımız eski Türk kabileleriydi ve şimdi Rakı ve şarap var. Masada alkol olduğunda, insanlar tablonun zenginliğine dikkat ederler.
A Aperitif kültür gelişir.
 Çeşitli baharatlı yiyecekler ve kavunlar, peynirler, zeytinyağlı yiyecekler, ızgaralar ve kuru yemişler zevkle hazırlanır. Meyhane kültürü (taverna kültürü) bu şekilde oluşmuştur. İnsanlar içki masasında saatlerce oturup sohbet eder, şarkı söyler, şarkı söyler ve meyhanenin müziğini dinlerler.
Emot Bizzat mutfağını duygusal olarak yaklaşan Avrupalılar olarak adlandırdığımız şey aslında Anadolu mutfağıdır. Anadolu yemekleri, günlük gelenek olarak sürekli gelişim göstermiş ve tür bakımından artmıştır. Araştırmacılar, Türk mutfağının Asya’dan çok az etkilendiğini söylüyor.

Türkiyede Gıda Alışkanlıkları

Türkiye’de yeme alışkanlıkları, ailelerin sosyal ve ekonomik düzeylerine göre değişmektedir. Gelir düzeyi arttıkça, gıda tüketimi de artar. Karbonhidrat açısından zengin besin maddeleri, her ekonomik koşulda çok fazla fark olmaksızın yeterli seviyelerde tüketilir. Bununla birlikte, zayıf bölgelerde protein tüketiminin normalden çok daha düşük olduğu gerçeği, bu da dengesiz beslenmeye neden olmaktadır.

Türkiye’de Tablodakiler Nasıl?

Behavior Geleneksel davranışlardan biri hızlı yemek yemeğinizdir.
Rural Kırsal alanlarda, yemek genellikle bir yer tablosunda yenir. Kasaba ve şehirlerde hala yaygın olan bu tabloda, tüm yemekler aynı anda getirilir ve bir tencerede yenir. Şehirlerde yemek masasında ve ayrı tabaklarda yenir. Bugün köylerde bir masa var, ancak yerliler hala yer tablosunda yemek yemeyi tercih ediyor.
 Türkler evde yemek pişirmek ve yemek yemeye daha çok bayılıyor ve restoranlara gitmekten ve çoğunlukla ev yapımı yemekler tercih etmekten daha çok. Yemek yeme alışkanlığı daha sonra geldi.
 Eğitim olarak, yenen şeyler komşulara ve diğer insanlara değinilmez. Eğer söylenecek olsaydı, “utanç verici, ama bugün yediklerimiz nasıl yapılır” demelisiniz. Yediklerinden bahsedenler toplumda hoş karşılanmazlar.
Bor Ödünç alınan mutfak eşyası (plaka gibi) sahibine dönmesi gerektiğinde, kendisine ait bir yemek, bir meyve, tatlı, tuzlu su, vb.
Table Tablonun bir başka yolu, tüm yiyecekleri plakada yemekmektir. Bu davranış, Avrupa’da kaybetmek değil, Türkiye’de tutumlu olmak anlamına gelmez. Buna ek olarak, yiyecek dökülmez, ertesi gün yemek için saklanır, ya da sokak hayvanları beslenir.
 El ve ağız, masadan önce ve masadan sonra güvenle yıkanır.
Another Başka bir tabloya göre, masada yaşlı bir adam varsa (büyükanne ve büyükbaba gibi), o kişi ilk önce yemeye başlar, sonra da çocuklar gelir.
Eating Yemeye başladığınızda ya da bitirdiğinizde insanlar “Afiyet Olsun! ”. Yemekten sonra, yabancı dilde tam olarak aynı değiller, fakat Türkler “Ellerinin Sağlığı” nı “Teşekkürler” olarak kullanıyorlar.
Dad Genel olarak, insanlar baba ve anne işten gelip çocuk ve tüm aile ile birlikte yemek yediklerinde akşam yemeği yerler.

Türkiye’de Mutfak Aletleri Kullanılıyor

Türklerin çok zengin mutfak eşyaları var. Kazanlar, büyük kaplar, tepsiler, bakır plakalar, tavalar, kavanozlar, saksılar, bakır kovalar, kepçeler, tucker poşetler ve kaseler ana mutfak eşyalarıdır. Bu araçların bolluğu aynı zamanda mutfak zenginliğimizi de gösterir.


Ek not;

Atatürk Gıda Kültürü Hakkında Kısa Bir Bilgi

 Atatürk asla traton olmayan veya çok yemek yiyen bir adam değildi. Genelde masayı tam bir karın olmadan terk etti. Konuşmalarından birinde, ziyafetlerde çok fazla yemek yemenin, hayatın utanç verici ve sağlığa zararlı olduğunu söyledi.
Atatürk Atatürk’ün davranışında, uzun süre masaya oturmak geleneğini görebiliyoruz. Bugün, çağdaş ülkelerdeki insanlar uzun saatler içinde masadan çıkıyorlar. Konuştular, eğlendiler, işi onlar yaptılar. Atatürk’ün yaptığı bu.
Traditional Geleneksel Türk yemeklerini severdi. Fakat masada pek çok çeşit olmayacaktı, onu bir atık olarak görecekti.
Rak Rakı’yı çok severdi, nohut ve kavrulmuş kavunlar yiyordu. Daha çok bitki bazlı yiyecekler yedi.
Tel Ayrıca, satıcılara göre, kızarmış yumurtaları çok beğendi. ” Etli Bamya ” ve ” Karnıyarık ” en sevdiği yemeklerden iki tanesiydi. Hayatında hiç enginar yemedi. Zaten hastalandığında enginar yemek istediği söyleniyor. Fakat enginarlar gelmeden komaya girdi. Bu yüzden yemek fırsatı bulamadım.
D Tatlılarla o kadar iyi değildi ama gül reçelini çok severdi.
Turkish Türk kahvesini biraz şekerli ve günde 10 ila 15 bardak içtim.
On Soğan, sarımsak, pastırma gibi kokulu yiyecekleri sevmiyor ve içki masasında sarhoşluğu hiç sevmediğini söylüyor.
 Atatürk her yönüyle modernleşmeyi amaçladı. Böyle yaparak, ulusal kimliğin korunması yoluyla çağdaşlık arzusu, çağdaş bir devlet adamının ne olduğuna dair bir işarettir. Elbette bu, Atatürk’ün yemek kültürünü yansıtır.

Atatürk hakkında bir alıntı;

” Yakup Kadri Karaosmanoğlu yazılarından birini söylüyor:

” Atatürk’ün yemek masasından, acı veren anılarla dolu birçok ders, tüm ruhlarımız için yaşam ve insanlık üzerine birçok ders var. Atatürk’ün sözleri, felsefesi, yönelimi, esprileri ve hacları gerçekten hazinelerdi. Bu masalardaki hava aşk, sadakat ve arkadaşlıktı. Bilim, sanat, kültür, objektif vizyonlar, gerçeklikler, idealler geliştirildi. Ülkelerin sorunları ele alındı ​​ve çözümleri araştırıldı.

Atatürk’ün amacı iyiyi ve hakkı tartışmak ve bulmaktı. Zihni açmak için.
Geceleri, bazen müzik, birkaç sanatçı küçük konserler verdi. Kara tahta, taslaklar, taslaklar ve kütüphanenin kitapları her zaman masanın bir parçasıydı.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

MÁS POPULAR

To Top